سوالات متداول

لطفا سؤالات زیر را بخوانید و اگر نمیتوانید پاسخ خود را پیدا کنید، لطفا به سؤال خود پاسخ دهید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

آیا کسب و کارهای نوپا نیاز به مشاور دارند؟

دوره های مختلفی در عمر یک کسب و کار وجود دارد و هر دوره شرایط منحصر به فرد خود را دارد. در زمان نوپایی در یک کسب و کار اغتشاشات نسبتا زیاد است و مدیران باید مانند یک گلادیاتور با مشکلات پیش رو بجنگند.
در این دوره استفاده از خدمات مشاوره کسب و کار کمک می کند تا زیرساخت ها به صورت صحیح در سازمان ایجاد شود و مجموعه در زمان کمتری به ثبات برسد.
اما از نظر زمانی مجموعه نیاز به مشاوره کمتری نسبت به یک کسب و کار بزرگتر دارد.

اولین گام در یک مشاوره کسب و کار چیست؟

اولین گام تعریف نیاز یا شکاف موجود در کسب و کار است. چنانچه این نیاز کاملا شفاف باشد، می توان برای حل آن به صورت مستفیم اقدام نمود. در غیر اینصورت بهتر است ابتدا با پروژه های عارضه یابی شروع کنیم.

برای انجام عارضه یابی در مجموعه چقدر زمان نیاز است؟

پاسخ این سوال، کاملا به اندازه یک مجموعه وابسته است. در سازمانهای کوچکتر ممکن است این عارضه یابی صرفا طی یک یا دو جلسه با مدیر و جلسات جمع بندی انجام شود. بنابراین در کمتر از 2 یا 3 روز انجام شود.

در سازمان های بزرگتر ممکن است برای عارضه یابی سازمانی حدود 1 تا 2 ماه زمان صرف شود.

آیا مدیرانی که در حوزه کاری خود تخصص دارند، نیاز به یک مشاوره کسب و کار دارند؟

این پرسش، پاسخ دقیق و قطعی ندارد. اما معمولا مدیران تفکر درون سازمانی دارند. این شیوه تفکر باعث می شود ناخودآگاه از کنار بسیاری از مشکلات عبور کنند و یا حتی آنرا نبینند و یا انکار کنند.

موضوع دیگر آنست که مشاورین، معمولا بروز ترین شیوه ها را در تمام ابعاد یک کسب و کار به مجموعه وارد می کنند. بنابراین حتی مدیران بسیار حرفه ای و متخصص نیز می توانند از کمک های یک تیم حاذق در حوزه یاد شده استفاده نمایند.

سایر سوالات

آیا یک تیم مشاوره می تواند به عنوان مجری در سازمان اقدام نماید؟

پاسخ به این سوال معمولا خیر است. تیم مشاور علاوه بر تدوین یک طرح یا پلان، ممکن است هدایت مجموعه را در اجرا بکار گیرد، اما معمولا مشاورین بصورت مستقیم اجرای پروژه های طراحی شده را بر عهده نمی گیرند.

مهمترین علت این امر، نداشتن اختیارات کافی است.

 

هزینه یک تیم مشاور در مقایسه با یک فرد مجری در سازمان چگونه است؟

زمانی که صحبت از یک تیم مشاورین به میان می آید، باید توجه داشت که غالبا این تیم شامل گروهی از مشاورین حرفه ای با تخصص های متفاوت است. حال فرض کنیم قصد استخدام یک مدیر با چنین مشخصات علمی و تجربیات مشابه را داشته باشیم. هزینه ای که برای این مدیر صرف می شود نسبتا بالاست. با در نظر گرفتن هزینه های جانبی و نیز ساعات کار مفید یک مدیر زبده، به این نتیجه خواهیم رسید که هزینه یک تیم مشاوره برای انجام یک پروژه در سازمان، از نظر مالی کاملا قابل توجیه است.

آیا با گرفتن خدمات مشاوره از یک تیم مشاورین ، به تمام اهداف خود می رسیم؟

به هیچ عنوان چنین تضمینی وجود ندارد. در صورت عدم تعامل شرکت با تیم مشاورین و عدم صرف زمان جهت پیاده سازی طرح های شرکت، باحتمال زیاد پروژه با شکست مواجه می شود. در صورت رعایت موارد یاد شده احتمال توفیق پروژه بسیار بالاست.

از ما بپرسید