_

برندینگ 360 درجه تام

برندینگ یا برند سازی نامی آشنا برای صاحبان کسب و کار هاست. اما در مقابل آن واژه هایی نظیر برندینگ تام یا برندینگ 360 درجه نسبتا ناآشنا است.

وقتی صحبت از برندسازی به میان می آید، عمدتا مواردی نظیر تبلیغات ، ثبت نام تجاری ، طراحی لوگو  و طراحی کارت ویزیت و سایر وسایل اداری و ... به ذهن متبادر می شود.

 برندینگ تام یا 360 درجه چیست؟

تعاریف زیادی برای برند و برندینگ ارائه می شود. برندینگ به عبارت ساده یعنی برجسته ساختن اعتبار و وجهه یک برند در ذهن و نظر مخاطبان .

بر خلاف تصورات رایج، یک برندینگ واقعی فقط قرار نیست روی ذهن مشتریان تأثیر بگذارد و یا فقط یک ظاهر برجسته با نتایج فوری از خود برجای گذارد.

برند ها را می توان به یک کوه یخ تشبیه کرد. آنچه در نگاه ظاهری دیده می شود بخش بالایی کوه یخ است. این بخش شامل تداعیات برند و شواهد سایر شواهد ظاهری است.  اما بخش عمده این کوه یخ از نظر مخاطب پنهان است و برندینگ تام به معنای تمرکز بر کل کوه یخ است. نه فقط قسمت بالای آن ! بنابراین اگر به مدل کوه یخ  اعتقاد دارید برای برندینگ باید زیر ساخت آنرا ایجاد کنید و مراجعه به  متخصصان  فروش و یا مجریان تبلیغاتی یا کارشناسان روابط عمومی کمکی به شما نخواهد کرد. به ویژه اگر انواع برندینگ کارفرمایی یا برندنیگ B2B مد نظر شماست.

اما اگر فقط نتایج فوری ناپایدار مد نظر شماست و برای صرف هزینه های هنگفت و غیر اثر بخش آمادگی دارید می توانید از مدل بالن استفاده کنید. در مدل بالن کافیست به رسانه ها و نمایشگاه ها و سایر ابزارهای تبلیغاتی مراجعه کنید و در مدتی کوتاه عده زیادی از مخاطبین با شما آشنا می شوند. اما به احتمال زیاد پس از چند سال، با یک تصویر واگرا و غیر ماندگار از برند خود مواجه می شوید  و به ناچار باید سند برندینگ خود را بازبینی کنید  و سطور بالا را از نو بخوانید.

پیشنهاد ما اینست که بجای طی این مسیر، مقاله را تا پایان ادامه دهید و سپس تصمیم گیری کنید.

برندینگ جامع چه منافعی برای سازمان ها دارد؟

برند را از هویت بصری یا تبلیغ جداکنید! یکی از ابعاد متعدد برند، ایجاد آگاهی است که بخشی از آن در کمپین های اطلاع رسانی برند انجام می شود. اما صرفا شناخته شدن تنها کارکرد برند نیست. ما در فرایند برندینگ در تلاشیم تا به یک هویت واحد و منطبق با جوهره وجودی سازمان برسیم. ما همچنین باید یک هویت واحد و یکپارچه ایجاد کنیم. به گونه ای که این هویت یکپارچه از زاویه دید تمام ذینفعان درک گردد. ممکن است در نگاه اول هزینه های برندینگ در نظر مدیران برجسته باشد. اما واضح است که منافع برندینگ در سازمان ها ده ها یا حتی صد ها برابر هزینه های انست.بخشی از منافع برندینگ 360 درجه به اختصار به شرح زیر است.

مزیت های مالی

مزیت در جذب منابع انسانی

مزیت در حفظ منابع انسانی

مزیت نزد سایر ادارات و سازمانها

نوسانات کمتر در بحرانها